Ресурси
Библиотеката при ИБИР„Акад. К. Братанов”
Завеждащ библиотека – Цвета Филипова
За контакти: мобилен телефон: 0888050507; e-mail: cvetafilipova@abv.bg
Библиотеката при Института по биология и имунология на размножаванто „Акад. К. Братанов” е създадена едновременно със създаването на института през 1938г. и съдбата й е неразривно свързана със съдбата на института, към който принадлежи.
Нейната основна цел е информационното осигуряване на научните и приложните изследвания в института и чрез съчетаването на традиционните и модерните технологии и услуги да се изгражда и развива като съвременен библиотечно-информационен център към института в областта на репродуктивната биология. Заедно с това тя е филиал на Централна библиотека на БАН и чрез нея има изградени интеграционни връзки с останалите библиотеки от системата на БАН и с други научни библиотеки у нас и в чужбина.
Още от създаването на библиотеката се прилагат принципите на обоснован подбор на литература, своевременно попълване на фонда със съответстващи на профила книги и водещи световни периодични издания. Основната задача на библиотеката е изграждането и организацията на библиотечния фонд с българска и чуждестранна литература с цел задоволяване на информационните потребности на учените и специалистите в ИБИР. Затова комплектуването на книжния фонд е насочено към следните научни области: репродуктивна биология и имунология при животните и човека, ембриотехнологии при животните, криобиология на гаметите, изкуствено осеменяване на животните, имунологични проблеми на асистираната репроукция при човека, молекулярна имунология, имуноневроендокринология. В библиотеката се съхраняват и ежегодно допълват в отделни годишни сборници и всички трудове на сътрудниците от института от 1991 г. до днес.
Комплектуването на фондовете се осъществява чрез покупка, абонамент, книгообмен и дарение. Библиотеката притежава богат фонд от 11536 тома научна литература, от които 4732 тома книги и 6804 тома специализирани периодични издания. Ежегодно в библиотеката се получават над 30 заглавия списания и други периодични издания в над 150 тома – най-доброто от световната научна продукция по темите, разработвани в института. Абонаментът за списанията бива ежегодно подновяван.
В библиотеката се поддържат азбучен, систематичен и топографски каталози на книгите и периодичните издания. Едно от най-големите предимства на библиотеката е, че освен традиционна – място за съхраняване на научната книжнина и прякото й ползване от потребителя, тя е и място за напълно модерно информационно обслужване. Тя е една от първите в системата на БАН, която въведе електронен каталог за фонда си от книги и поредици. Програмното осигуряванена електронния каталог е PROCITE. През 2010 година библиотеката започна да въвежда библиотечно-информационната система ALEPH500, разработена от фирма ExLibris Ltd на Hebrew University в Йерусалим, на базата на която изгражда електронен онлайн каталог. Това увеличава възможностите за по-лесен и бърз достъп и на външни читатели до фондовете на библиотеката. В библиотеката се извършват и допълнителни услуги – библиографски и фактографски справки, сканиране и ксерокопиране на документи.
Информационното осигуряване на читателите на библиотеката включва локално ползване на компютри с електронен достъп до Интернет и всички електронни ресурси, предоставени чрез Централната библиотека (http://www.cl.bas.bg) на постоянните научни звена на Българска академия на науките. Това са следните международни бази данни в областта на биологията и естествените науки:
- Elsevier: http://www.elsevier.com/wps/find/homepage.cws_home
- Thomson Reuters – Web of Science: http://apps.isiknowledge.com/UA_GeneralSearch_input.do?product=UA&search_mode=GeneralSearch&SID=R1agio5DekEig6hHMiK&preferencesSaved=
- Thomson Reuters – Essential Science Indicators: http://esi.isiknowledge.com/home.cgi
- Science Direct: http://www.sciencedirect.com/
- SciBx: http://www.nature.com/scibx/index.html
- Springer Link: http://www.springerlink.com/
- ProQuest: http://www.proquest.com/en-US/catalogs/databases/detail/proquestcentral.shtml
- Scientific Journals International: http://www.scientificjournal.org/
- Scopus: http://www.scopus.com/home.url
- e-Library: http://elibrary.worldbank.org/
- World Data Bank: http://databank.worldbank.org/ddp/home.do
- Open J-Gate: http://www.openj-gate.com/Search/QuickSearch.aspx
- Directory of Open Access journals: http://www.doaj.org/
- HighWare press – Stanford University: http://highwire.stanford.edu/
- Biology Reports Faculty of 1000: http://f1000.com/evaluations
- Research Gate: http://www.researchgate.net/application.Index.html
- През адреса на Централна библиотека на БАН http://www.cl.bas.bg/ е осигурен достъп до каталога на библиотеката на БАН и каталог “НАБИС".
Библиотеката разполага с две основни работни зони: читалня и книгохранилище. Читалнята предлага удобни за работа места, свободен достъп до екземплярите на получаваната периодика от текущата година и дава възможност за ползване на част от богатия фонд – близо 1000 тома – от справочни, речници и енциклопедични издания.
Перспективите за развитие на библиотеката са тясно свързани с резултатите от научноизследователската работа на института и следват насоките, които той начертава за бъдещата си работа. “Библиотеката е развиващ се организъм.” Това са думи на Рантганатан – един от всепризнатите учени с приноси за определяне на библиотечната наука като такава. За библиотеката при ИБИР, тези думи се потвърждават. Свободният достъп до on-line каталога, абонаментът на някои от важните научни електронни списания, активното възприемане на формите на компютърната комуникация и същевременно съхраняването и предлагането на писменото знание върху т. нар. хартиен носител превръщат библиотеката на ИБИР в център, който обединява традиционните и електронните библиотечни ресурси, което е основна мисия на съвременната научна библиотека.