Шина Пашова-Димова
Главен асистент, Доктор
Институт по биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов“- БАН, Секция “Молекулярна Имунология“
Шина Пашова – Димова е главен асистент в Катедра “Mолекулярна имунология” на ИБИР-БАН, където основната й дейност e реализиране на изследователски идеи чрез планиране и провеждане на съответстващи експерименти. Основният и научен интерес е имунологичното активиране и имунните отговори към собствени и чужди молекулни структури, които могат да предизвикват отклонения в състоянията на имунната система: от толерантност до силна реактивност. Конкретен аспект на нейната настояща работа е изследването на съдържанието на хетерогенни автореактивни антитела в серума на жени в състояние на антифосфолипиден синдром и свързаните с него репродуктивни усложнения. В проект, ръководен от асистент Пашова, тази основна тема на ИБИР – репруктивно-обусловеният инфертилитет – се изследва чрез методите за високопроизводително секвениране и анализ на данни, чрез които нови биомаркери на антифосфолипидната реактивност, както и профилиране и прогнозиране на медиирани от антитела състояния на автоимунитет, настоятелно са търсени.
В началото на научното си развитие, изследователят участва в проект за изследване на антиген-представящите и регулаторни свойства на В-клетъчните субпопулации в контекста на способността им да активират антиген-специфични CD4 Т клетки. Този проект е разработен като докторска дисертация в тясно сътрудничество с Института по микробиология – БАН и е частично подкрепен от стипендия на EFIS за научен стаж и сътрудничество с INSERM U872, Center de Recherche des Cordeliers, Париж през 2012 г. Докторската теза „Антиген-представящи и регулаторни функции на В-клетъчни субпопулации ”беше защитена през 2015 г. пред изпитна комисия на ИБИР.
Шина Пашова има магистърска степен по „Генно и клетъчно инженерство“ от Софийски университет от 2009 г. и е член е на Българското дружество по имунология и EFIS и е автор в 10 научни публикации.