Велислава Терзиева
Доцент, Доктор по медицина
Институт по биология и имунология на размножаването „Акад. К. Братанов“- БАН
Доц. д-р Велислава Терзиева е завършила с отличие Медицинския университет в София. Била е асистент и главен асистен в Националния център по заразни и паразитни болести. Стипендиант е на Европейската Клинична Асоциация по СПИН. Наградена е с индивидуален грант (IEF) по програмата Мария Склодовска Кюри на ЕС за разработка на научен проект в направлението Т-клетъчен имунитет при HIV инфекция. Тя е научен ръководител на дипломанти и докторанти, на научни проекти финансирани от ФНИ и Софийския Университет, автор/съавтор на редица публикации в реномирани списания/, член е на Дружеството по имунология към СУБ и на Българската асоциация по клинична имунология.
Ръководител на проекти:
1. Договор – МУ-БМ-28/96: „Вторичен имунен дефицит при НІV-инфекция. Проучвания върху ролята на Th1 и Th2-тип цитокините в патогенезата на СПИН.» – ФНИ.
2. Договор – № Л 1407/04: “Роля на регулаторните Т клетки в хода на НІV-1 инфекцията и имунологичното възстановяване по време на HAART”. – ФНИ.
3. Договор – № ДН 03/4 от 16.12.2016 г.: ”Молекулярни механизми на имунния толеранс – значение на ендокринната среда за функцията на регулаторните Т клетки”. – ФНИ.
4. Договор – КП 06-ДК 3/2 от 08.12.2020 г. “Функционална роля на фоликуларните хелперни и регулаторни Т клетки за продукцията и поддържане нивата на SARS-CoV-2 неутрализиращите антитела”. – ФНИ.
5. Договор – 80-10-147 от 2022 г.: Изследване на някои фактори на естествения и придобития имунен отговор при деца след SARS-CoV-2 инфекция. – СУ.
6. Договор – 80-10-185 от 2021 г.: Молекулярно-генетични проучвания на вирусния патоген при пациенти с протрахирана и тежко протичаща SARS-CoV-2 инфекция – клинични, епидемиологични и имунологични аспекти” – СУ.
Участие в проекти:
1. Договор – № Л 713/97: “Имунопатогенеза на HIV-инфекцията. Проучване ролята и значението на някои ендогенни цитокини и клетъчния тропизъм към НIV за индивидуалната прогресия към СПИН”.
2. Договор – № Л 1101/01: “Монинторинг на клетъчно-медиирания имунитет при пациенти с ХИВ-1 и/или микобактериална инфекция и определяне степента на възстановяването му в хода на специфичната антиретровирусна и антибактериална терапия.
3. Договор – № Л 1505/05: „Оценка на имуногенността на пептиди от областта RD1 на M. tuberculosis при лица с активна или латентна туберкулозна инфекция”.
4. Програма за подпомагане на млади учени и докторанти на БАН – ДФНП 174/2016 г.: “Значение на EZH2, основeн протеин на поликомб комплекса, за епигенетичната регулация на FOXP3”.
5. Програма за подпомагане на млади учени и докторанти на БАН – ДФНП 17-118/2017 г. „Значение на експресията на Mitogen-activated protein kinase 3 (MAPK3) за фенотипната характеристика и функционалния капацитет на естествените регулаторни T клетки, като основа за поддържане на T клетъчния имунен толеранс“.